poniedziałek, 13 lutego 2012

Tajemnicza śmierć arcyksięcia Rudolfa i jego kochanki baronowej Marii Vetsera w zamku Mayerling

Następca tronu Austrowęgier arcyksiążę Rudolf i jego kochanka baronowa Maria Vetsera zostali znalezieni martwi 30 stycznia 1889 roku w Mayerling, który leżał w Lesie Wiedeńskim w gminie Alland w okręgu Baden pod Wiedniem.

Arcyksiążę Rudolf i jego kochanka baronowa Maria Vetsera

Arcyksiążę Rudolf i jego kochanka baronowa Maria Vetsera

 Mayerling był zamkiem myśliwskim arcyksięcia. Do tej pory wielu się zastanawia czy nieszczęśliwy, znerwicowany i uzależniony od morfiny jedyny syn cesarza Franciszka Józefa popełnił z Marią wspólne samobójstwo? Czy też może najpierw zabił swoją kochankę, a potem sam wykonał na sobie "wyrok"? Niewykluczone jest również, że ich śmierć stała się faktem za sprawą osób trzecich.

Arcyksiążę okazał się niewiernym mężem, samobójcą i najprawdopodobniej zabójcą swojej kochanki Marii Vetsera. 

 

 Nie przeszkodziło to jednak, aby pochodzący z ultrakatolickiej rodziny arcyksiążę Rudolf został pochowany zgodnie z katolickim obrządkiem w kryptach cesarskich, znajdujących się w kościele kapucynów. W pogrzebie arcyksięcia zabrakło jego małżonki z córkami oraz matki. Katolicki pogrzeb miał prawo się odbyć z powodu uznania niepoczytalności arcyksięcia co zapewne było dużo mniejszym wstydem dla cesarskiej rodziny aniżeli pochówek w sektorze dla samobójców. Baronowa Maria Vetsera nie miała już tyle szczęścia, a jej cichy pochówek odbył się w sektorze dla samobójców cmentarza Heiligenkreuz, który znajdował się niedaleko zamku Mayerling.

Zamek Mayerling
Zamek Mayerling