czwartek, 8 marca 2012

"Spitfire" - narodziny legendarnego samolotu

Samoloty Spitfire Mk XII

5 marca 1936 roku na lotnisku Eastleight w Southampton miała miejsce inauguracja samolotu, który znacznie przyczynił się do zmiany losów II wojny światowej. Tego dnia po raz pierwszy w historii wzbił się w powietrze legendarny Spitfire, pilotowany przez oblatywacza kapitana Josepha "Mutta" Summersa. Spitfire okazał się jednym z najlepszych samolotów II wojny światowej. Maszyna ta w dużym stopniu przyczyniła się do zwycięstwa Brytyjczyków w Bitwie o Anglię w 1940r. Dzięki niej piloci służący w brytyjskich dywizjonach bardzo często wychodzili zwycięsko z potyczek z wrogiem.

Formacja Spitfire’ów Mk V
Ośmiominutowy lot Summersa miał miejsce cztery miesiące po pierwszym powietrznym teście innej legendy RAF-u - Hurricane-a. Brytyjczycy mieli dużo szczęścia, że posiadali w tym okresie tak doskonałe myśliwce. Myśliwce, które górowały nad niemieckimi i pomimo liczebnej dysproporcji pomiędzy oboma stronami (na korzyść Luftwaffe), mogły stawić skuteczny opór. Zawziętość i determinacja pilotów w połączeniu z doskonałym sprzętem, były na pewno czynnikami kluczowymi podczas obrony Wielkiej Brytanii.
Niewiele jednak brakowało aby Anglicy popełnili fatalny w skutkach błąd i wybrali - jak się ostatecznie okazało - nieudaną konstrukcję Boulton Paul Defiant. Na szczęście dla nich tej decyzji bardzo stanowczo sprzeciwił się marszałek lotnictwa Hough Dowding. Z Boulton-ów sformowano tylko dwa dywizjony, które w 1940 roku zostały zmasakrowane przez siły Luftwaffe.