wtorek, 25 marca 2014

Czersk - ruiny rezydencji piastowskich władców Mazowsza

Czersk - ruiny rezydencji piastowskich władców Mazowsza
Już w XII wieku położony na wiślanej skarpie zamek był jednym z najważniejszych grodów Mazowsza, a w jego południowej dzielnicy, nie licząc Grójca, najważniejszym. Pod koniec XIV wieku, za sprawą Janusza I, zwanego Starszym, Czersk z drewniano-ziemnego grodu zaczął się zmieniać w okazały, murowany zamek. Prace ukończone z początkiem następnego wieku sprawiły, że Czersk stał się potężną twierdzą, osadzoną na planie zbliżonym do prostokąta, z trzema wieżami. Pod jedną z wież znajdowała się brama. Pośrodku dziedzińca stanęła kaplica, a w jego północnej części pałac książęcy.
Ten sam książę Janusz I na początku XV wieku przeniósł swój dwór do innego, dogodniej położonego grodu, Warszawy. Wraz z dworem Czersk opuściła kapituła archidiakonatu czerskiego, będącego od tej pory warszawskim. Jedną z przyczyn podupadnięcia grodu było oddalenie się koryta rzeki Wisły o kilka kilometrów na wschód. Wydarzenia z XVII wieku polegające na powstaniu w niedalekiej odległości od Czerska nowego miasta - Góry Kalwarii - spowodowały, że Czersk przeistoczył się w małą wieś. Do rozbiorów zamek pozostał siedzibą bogatego starostwa grodowego z kancelarią i sądem. Kolejne gorsze czasy przyszły podczas wojen szwedzkich, które spowodowały duże zniszczenia. W połowie XVIII wieku dzieła restauracji zamku podjął się starosta czerski i zarazem marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński. Ok. 1800 roku zaborcze władze pruskie dokonały rozbiórki części zniszczonych zbudowań, m.in pałacu książęcego, kaplicy oraz części murów.
Pozostałe do dnia dzisiejszego ruiny przykuwają swoim pięknem i powodują, że Czersk nadaje się idealnie jako miejsce wycieczek krajoznawczych z tak niedalekiej Warszawy.


Gorąco zachęcam do wirtualnego spaceru po zamku

Aplikacja została odnaleziona na stronie http://www.zamekczersk.pl/


1009 116 ruiny zamku Czersk 4
Czersk - ruiny zamku

1009 116 ruiny zamku Czersk 7
Czersk - ruiny zamku

1009 116 ruiny zamku Czersk 9
Czersk - ruiny zamku

Czersk castle - aerial view
Czersk - ruiny zamku

Czersk, ruiny zamku, XIII,kon. XIV
Czersk - ruiny zamku

Czersk-brama-wiazdowa
Czersk - ruiny zamku

Czersk1
Czersk - ruiny zamku

Ruiny zamku w czersku 20080712 02
Czersk - ruiny zamku

Zamek w Czersku 22459
Czersk - ruiny zamku


Zamek w Czersku wieża bramna
Czersk - ruiny zamku

Ruiny zamku w Czersku - ZJ006
Tablica pamiątkowa